Селото съществува от епохата на феодализма и зараждащия се капитализъм. Създадено е в края на 17-ти век, около 1680 г.
За произхода на името на селото съществуват няколко версии:
- Името си селото получило от тревата „коило“, която изобилно растяла около него;
- Другото предположение е, че в околността на селото още преди то да бъде заселено е имало турски колиби, които на турски език се наричали „коилу“;
- Третата версия гласи, че намиращото се в дерето в центъра на селото тресавище някога било дъно на езеро, в което се удавили неизвестни ловци. Селяните се питали „кои ловци са те“. Оттогава селото се нарича Коиловци.
Коя е вярната версия за произхода на името на селото никой досега не е установил.
Къщите са били обикновени землянки. Хората се занимавали с отглеждане на животни и обработка на земята. Отглеждали предимно житни и технически култури за прехрана на тях самите и животните и за облекло.
Страшната чума върлувала по тези места, накарала жителите да напуснат днешното селище преди повече от 250-300 години. Болестта взела толкова много жертви, че селяните не успявали да ги погребат. Един ден събрали най- необходимите вещи, отсекли основните стълбове на землянките, запалили всичко заедно с мъртвите и напуснали селото. Заселили се в местността „Палаза”. Едва няколко десетилетия по- късно, след края на чумната епидемия, селяните се върнали по родните места. Местността „Палаза” била прекалено далеч от нивите и лозята им.
Кореняци в селото са и сега съществуващите родове Филиповите, Точевите, Караивановите, Начевите, Геловите, Вековите Трифоновите Шибаците и др.
След Освобождението от турско робство тук дошли преселници от други населени места в страната. От село Брестово, Ловешка община, от село Деветаки, община Ловеч, от село Мечка, Никополска община, от село Три кладенци, Свищовска околия. По- късно от Балкана пристигнали така наречените Балканджиите. През 1926 година в Коиловци са заселени българи бежанци от село Ловча, Драмско, Северна Гърция, които намерили подслон в селото.
Населението на Коиловци някога имало пъстър етнически състав- българи, черкези, татари и турци. С течение на времето обаче той се е променил. Днес населението е предимно българско.